Close

„Naučila jsem se, že nikdy nejste příliš malí na to, abyste mohli něco změnit“

Už jste někdy slyšeli jméno Greta Thunbergová? Pokud ne, tak po tomto článku si ho určitě zapamatujete!

Greta je patnáctiletá švédská studentka a aktivistka, která si každý pátek místo školy stoupla s transparentem před budovu parlamentu ve Stockholmu, kde se snažila upozornit na klimatické změny. K této stávce se k ní připojilo celkem 20 tisíc dětí ve Velké Británii, Austrálii, Spojených státech, Belgii nebo Japonsku.

Autorka se díky takto rozsáhlé akci dostala na titulní strany novin po celé Evropě a následně dostala možnost promluvit na konferenci v Katovicích. Na začátku své řeči všem oznámila, že na akci není, aby někoho prosila. „Nepřijela jsem sem prosit světové lídry, aby se začali starat. Ignorovali jste nás v minulosti a budete nás ignorovat i dál,“ prohlásila Thunbergová. Nejen po švédské vládě žádá, aby přijali radikální opatření na ochranu klimatu.

Během jejího projevu také zaznělo: „Naučila jsem se, že nikdy nejste příliš malí na to, abyste mohli něco změnit.“ Následně se pustila i do státníků: „Nejste dost dospělí na to, abyste řekli, jak se věci mají. Dokonce i tohle břímě necháte na nás, na dětech. V roce 2078 oslavím 75. narozeniny. Pokud budu mít děti, možná, že ten den stráví se mnou. Možná se na vás budou ptát a možná se budou ptát, proč jste nic neudělali, když byl ještě stále čas jednat.“

Greta je nám nejen svojí odvahou velmi sympatická. A sympatické je nám i téma ekologie. Kdy jindy začít s ekologickou osvětou než v dětství. “
O blížící se klimatické katastrofě v Česku mlčíme,” říká Pixová ve svém apelu u DVTV.

Chceme to změnit, a proto jsme si společně s lektory Mgr. Marií Novákovou Kovářovou a Bc. Filipem Novákem (Green and Blue Life, Prales dětem, projekt NEPZ…) pro druhé stupně základních škol přichystali speciální projektový den, který nejen rozšíří mezi žáky povědomí o potřebě ekologického (sebe)vzdělávání, ale také jim pomůže uvědomit si, co mohou pro lepší životní prostředí a zdravý životní styl udělat, a zábavnou formou prozkoumá jejich ekologické znalosti. Více o projektovém dnu si přečtěte ZDE.

Zdroj: aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *